ΠΑΙΔΕΣ: Δύο στα δύο για... καλή αρχή!

Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2017, 00:32

Απόλλων – Τριφυλλιακός 2-1, Αγία Παρασκευή – Απόλλων 1-2Με δύο στις δύο νίκες μπήκαν στο πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ οι Παίδες του Απόλλωνα, αμφότερες με το ίδιο σκορ (2-1).
1η αγωνιστική (Κυριακή 24/9)

Απόλλων – Τριφυλλιακός 2-1

Καλή αρχή για το παιδικό του Αντώνη Ταβερνάρη, με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και ένα δεύτερο ημίχρονο με εναλλαγές στο σκορ και τις εντυπώσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τριφυλλιακός έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία μας ούτε μία φορά. Αντίθετα, η ομάδα μας βρέθηκε κοντά στο γκολ με ξαφνικές αντεπιθέσεις που έσωσε σε μία περίπτωση ο τερματοφύλακας και τη δεύτερη αντίπαλος αμυντικός  με τάκλιν στη γραμμή του τέρματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την ίδια εικόνα και σταδιακά ανεβάζαμε το ρυθμό μας. Παρ' όλα αυτά  σε κόρνερ στο 5ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 0-1 για τον Τριφυλλιακό. Η αντίδραση ήταν άμεση και δύο λεπτά μετά, με ωραία συνεργασία και τελείωμα του Σταθόπουλου, ήρθε η ισοφάριση.

Δέκα λεπτά αργότερα, ενώ είχαμε ανεβάσει το ρυθμό μας αρκετά, ο Τριφυλλιακός κέρδισε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Παλαιστής. Από κει και μετά συνεχίσαμε να πιέζουμε και με μακρινό σουτ του Χρυσικόπουλου τρία λεπτά πριν τη λήξη πήραμε τη νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παλαιστής, Μαρκάκης, Μίσσιος, Παστρικός, Βασιλείου, Πολυμένος, Χρυσικόπουλος, Ζούπα, Αλεξανδράκης, Βέρρος, Ζυγομήτρος.

Σαν αλλαγή αγωνίστηκαν: Μαγκλάρας, Σταθόπουλος, Μαντάς, Φωτείνης, Σαράντος.

2η αγωνιστική (Σάββατο 30/9)

Αγία Παρασκευή – Απόλλων 1-2

Σε ένα παιχνίδι που δεν διέφερε πολύ από την πρώτη αγωνιστική, κόντρα σε έναν από τους διεκδικητές των τελικών, οι παίκτες μας χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση, όντας όμως ιδιαίτερα μαχητικοί, κατάφεραν με τη δεύτερη κατά σειρά νίκη να βρεθούν στην πρώτη θέση του ομίλου.

Οι αντίπαλοι μας πίεσαν πάρα πολύ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έτσι ώστε να μη μπορούμε να βρούμε διεξόδους στην ανάπτυξή μας και κατά συνέπεια να μην είμαστε απειλητικοί σε γενικές γραμμές. Σε μια αδράνεια της άμυνας στο πρώτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, απαντήσαμε όμως στο επόμενο λεπτό (όπως και την προηγούμενη εβδομάδα) με γκολ του Σταθόπουλου.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αυτό το ρυθμό, χωρίς τελικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, έως ότου «χτύπησε» ο Μαγκλάρας, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Πρώτα κυριολεκτικά (του άνοιξε η μύτη και χρειάστηκε να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες) και αμέσως μετά μεταφορικά, αφού με ένα σουτ από τα 30 μέτρα περίπου έστειλε την μπάλα στην εστία, γράφοντας το 1-2 και δίνοντας ακόμη τρεις βαθμούς στην ομάδα μας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παλαιστής, Μαρκάκης, Μίσσιος, Παστρικός, Βασιλείου, Πολυμένος, Χρυσικόπουλος, Ζούπα, Αλεξανδράκης, Βέρρος, Σταθόπουλος.

Σαν αλλαγή αγωνίστηκαν: Μαγκλάρας, Φωτείνης, Σπηλιωτόπουλος, Σαράντος.

Άνδρες: επόμενος αγώνας