ΝΕΟΙ: Ψυχρολουσία στην εκπνοή

Τρίτη 21 Μαρτίου 2017, 11:23

Απόλλων – Πεύκη 1-1, Απόλλων – Νικητές 1-0, Απόλλων – Θησέας 7-0Ψυχρολουσία στην εκπνοή για την ομάδα Νέων του Απόλλωνα, με το 1-1 κόντρα στην Πεύκη έχασε την ευκαιρία να ανέβει στη 2η θέση. Νίκες σε Respect Cup και Soccerlink.
ΕΠΣΑ

Απόλλων – Πεύκη 1-1

Μία ανάσα ή για την ακρίβεια μερικά δευτερόλεπτα μακριά από την πέμπτη συνεχόμενη νίκη έφτασαν οι Νέοι μας, πλήρωσαν όμως στο τέλος μία ομαδική αδράνεια σε πλάγιο άουτ, με αποτέλεσμα να περιοριστούν στην ισοπαλία (1-1).

Η ομάδα μας ήταν το αφεντικό του παιχνιδιού στη μεγαλύτερή του διάρκεια και το 1-0 στο 45' με τρομερό σουτ του Στεργιώτη ήρθε ως φυσική απόρροια της υπεροχής της. Ο Απόλλων έπαιζε ωραία μπάλα, έβγαινε οργανωμένα στην επίθεση, πρέσαρε σωστά, κέρδιζε τις μονομαχίες και πλην του γκολ είχε δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες, με Παπαδάκη (τετ α τετ άουτ από τη μικρή περιοχή) και Στεργιώτη (πλασέ άουτ έπειτα από συρτή σέντρα του Αλεξανδράκη).

Στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης, επήλθε κούραση στους παίκτες του Αντώνη Ταβερνάρη, με μερικούς εξ' αυτών να αντιμετωπίζουν και προβλήματα τραυματισμών. Ετσι, η Πεύκη, που βοηθήθηκε σημαντικά από τις αλλαγές της, βρήκε την ευκαιρία να πιέσει και να πάρει μέτρα, χωρίς ωστόσο να βγάλει καθαρές ευκαιρίες – ούτε το γκολ ήταν τέτοια.

Το 1-1 όπως διαμορφώθηκε άφησε πικρή γεύση στην ομάδα μας, που με νίκη θα ανέβαινε στη 2η θέση. Το θετικό είναι ότι τα παιδιά συνεχίζουν με πολύ καλή διάθεση και προσπαθούν πάρα πολύ για την πρόκριση, που στο ξεκίνημα της β' φάσης δεν έδειχνε και τόσο πιθανή.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Νικολόπουλος, Χρηστάκης, Θεοδωρακόπουλος (65' Νικολαΐδης), Ανδρινόπουλος, Κανέλλος, Αλεξανδράκης, Συγγρός (45' Σπανός), Στεργιώτης, Κρόι, Παπαδάκης (60' Ζιγγιρίδης).

RESPECT CUP

Απόλλων – Νικητές Ανθούσας 1-0

Το μεσημέρι της Κυριακής η δεύτερη ομάδα των νέων του Μάνου Κτενιαδάκη έδειξε καλά στοιχεία, είχε συνοχή, υπομονή και επιμονή.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο σε κατοχή, όμως είχαμε πέντε καθαρές τελικές, ενώ ο Βασσάλος αντέδρασε σωστά στη μια ευκαιρία της αντίπαλης ομάδας. Οι γραμμές ήταν κοντά, είχαμε γρήγορες επιστροφές, πίεση στην μπάλα και γρήγορη ανάκτηση αυτής, ενώ στη φάση της μετάβασης στην επίθεση είχαμε καλές επιλογές και έλεγχο του ρυθμού (με εξαιρέσεις).

Από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου καταφέραμε να έχουμε περισσότερο την μπάλα στα πόδια μας κερδίζοντας μονομαχίες με σωστές βοήθειες και φτάναμε εύκολα στο επιθετικό τρίτο. Εκεί μας έλειπε η ακρίβεια και η ταχύτητα εκτέλεσης, ωστόσο επιμείναμε και δικαιωθήκαμε 5 λεπτά πριν το τέλος, με τον Ράππο να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα, όταν ο Σκόντζος βρήκε τον αέρινο Κέφη και αυτός με τη σειρά του σέντραρε στον 'Jimmy'.

Μελανό σημείο του παιχνιδιού η αντίδραση του Νικολαΐδη (ο οποίος και έγινε αλλαγή) μετά από μαρκάρισμα αντιπάλου. Τα παιδιά που αθλούνται στον Απόλλωνα Χαλανδρίου οφείλουν να εναρμονίζονται με τις αγωνιστικές, μα κυρίως εξωαγωνιστικές αξίες που πρεσβεύει ο σύλλογος.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Παπαγεωργίου, Σκόντζος, Μπαριάμ, Βήχος, Μητρόπουλος, Κρητικάκης, Κολυβέρης, Νικολαΐδης, Κουσουνής, Ράππος.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Κέφης, Καλημέρης, Σταθόπουλος, Μέντζος, Δημητράκος.

SOCCERLINK

Απόλλων – Θησέας Ν. Μάκρης 7-0

Δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής η αναμέτρηση με τον Θησέα, που κατέβηκε με 9 παίκτες στο γήπεδο και συμπλήρωσε ενδεκάδα με δύο δικούς μας.

Οι Εφηβοι του Σταύρου Παναγιωτάκη έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και έβγαλαν στο γήπεδο υψηλά επίπεδα συνεργασίας. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3' ο Πάνου, που έδωσε την ασίστ στον Φέλιξ τρία λεπτά αργότερα για το 2-0. Μέχρι τη λήξη του α' ημιχρόνου σημειώσαμε άλλα δύο γκολ, με Παππά (30') και Μάικλ (35').

Στην ανάπαυλα έγιναν έξι αλλαγές, ωστόσο ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός και η ομάδα μας πέτυχε άλλα τρία γκολ, με ωραίο πλασέ του Τζονικάι, λόμπα του Πάνου και πέναλτι που κέρδισε ο Καλημέρης και αξιοποίησε ο αγαπητός σε όλους, για το ήθος και τη συνέπειά του, Γαούτσης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κασεμπάι, Κατσαρέλιας, Τζονικάι, Κολλιμάτσης, Βουγιουκλάκης, Φούντας, Φέλιξ, Μάικλ, Πάνου, Παδής, Παππάς.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Γαούτσης, Αλμπάνης, Ντισεμέν, Ταγκαλίδης, Νεμρί, Γέμελος, Καλημέρης.

Άνδρες: τελευταίος αγώνας
Σάββατο, 19 Μαΐου3-1ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ