ΝΕΟΙ: Ολη η δράση σε ΕΠΣΑ, Respect Cup, Soccerlink

Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017, 12:32

Τα match reports δύο αγωνιστικώνΗττα στο φυσικό χορτάρι της Νέας Ερυθραίας για το πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ, κακή εμφάνιση στο Respect Cup, 4άρα στο Soccerlink. Διαβάστε μαζεμένα τα ριπόρτς δύο αγωνιστικών για όλα τα τμήματα.
ΕΠΣΑ

28/1/17, Απόλλων – Νέα Ιωνία 2-0

Παρά τις πολλές ελλείψεις, η ομάδα μας ήταν πολύ καλή σε όλο το παιχνίδι και πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Καλή κυκλοφορία μπάλας, καλό πρέσινγκ στο κέντρο, συνεργασίες και σοβαρότητα στην άμυνα, ήταν τα κλειδιά για την επικράτηση, που τελικά ήρθε με τα γκολ των Στεργιώτη (43') και Κέφη (70').

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Νικολόπουλος, Κέφης, Θεοδωρακόπουλος, Ανδρινόπουλος, Σπανός, Κρόι, Συγγρός, Ζιγγιρίδης, Νικολαΐδης, Αλεξανδράκης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Στεργιώτης, Παπαδάκης.

4/2/17, Πανερυθραϊκός – Απόλλων 3-1

Σε ένα παιχνίδι εκ των προτέρων δύσκολο, λόγω και του φυσικού χορταριού, ο Απόλλων ηττήθηκε με 3-1 από τον πάντα δυνατό Πανερυθραϊκό, χάνοντας έτσι έδαφος στη μάχη της πρόκρισης, που όμως παραμένει ανοιχτή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, με ένα γκολ πάντως που είναι καθαρό φάουλ στον γκολκίπερ μας Μάριο Καλλιαμπάκο, το οποίο δεν δόθηκε. Σε λάθος σε κόρνερ έγινε το 2-0 πριν το ημίχρονο, με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει κι άλλο στην επανάληψη.

Η ομάδα μας μείωσε στο 70', με πολύ ωραίο γκολ του Φραγκίσκου Στεργιώτη, ο οποίος λίγο αργότερα πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά βγήκε πλάγια και το πλασέ του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 3-2 και να βάλει «φωτιά» στο ματς!

Κομβικά για την υπόθεση πρόκριση θα είναι τα επόμενα τρία παιχνίδια, με Αγία Παρασκευή (εντός), Βριλήσσια (εκτός) και Κορωνίδα (εντός).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Νικολόπουλος, Κέφης, Θεοδωρακόπουλος, Ανδρινόπουλος, Σπανός, Συγγρός, Στεργιώτης, Αλεξανδράκης, Κρόι, Νικολαΐδης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Ζιγγιρίδης, Μητρόπουλος, Δημητράκος, Παπαδάκης.

RESPECT CUP

29/1/17, Απόλλων – Ηλυσιακός 0-5

Κακή απόδοση και βαριά ήττα από την πρωτοπόρο του ομίλου. Η νωθρότητα έκανε ξανά την εμφάνισή της, με αποτέλεσμα να δεχθούμε δύο πολύ γρήγορα γκολ. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε το παιχνίδι, όμως αυτό δεν έφτανε και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήρθε το τρίτο τέρμα.

Το μόνο που άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ότι καταφέραμε να δημιουργήσουμε 4-5 τελικές, σε αντίθεση με το πρώτο μισό του αγώνα.

Εν κατακλείδι, δεν υπήρξε τομέας του παιχνιδιού που να τα πήγαμε καλά, αντίθετα είχαμε πολλές αδυναμίες σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο. Αυτό που χρειάζεται είναι διάθεση και έμπρακτη προσπάθεια για βελτίωση.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Μέντζος, Παπαγεωργίου, Δημητράκος, Μπαριάμ, Σκόντζος, Κρητικάκης, Μητρόπουλος, Κολυβέρης, Ράππος, Κουσούνης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Σαντοριναίος, Παπακωνσταντής, Ηλιόπουλος.

5/1/17, Υμηττός – Απόλλων 1-0

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο έδωσε χώρο εκούσια στον αντίπαλο, ο οποίος είχε ελαφριά πλην άκαρπη υπεροχή. Το 1-0 ήρθε με πέναλτι νωρίς στο δεύτερο μέρος, κάτι που μας αφύπνισε ώστε να ανεβάσουμε την ένταση και να πάρουμε τον έλεγχο.

Οι παίκτες του Μανώλη Κτενιαδάκη δημιούργησαν 6-7 καλές τελικές, οι οποίες όμως δεν προήλθαν από ορθολογική ανάπτυξη. Δεν είχαμε υπομονή, κάναμε βεβιασμένες ενέργειες και ταυτόχρονα ήμαστε ευάλωτοι σε αρκετές αντεπιθέσεις, καθότι δεν πρεσάραμε σαν σύνολο.

Συμπερασματικά, κακή εικόνα και ποδόσφαιρο «αλάνας». Μόνο ελαφρυντικό (όχι όμως και δικαιολογία) οι απουσίες, καθώς δεν είχαμε καν αλλαγές.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Ηλιόπουλος, Δημητράκος, Μπαριάμ, Παπαγεωργίου, Μέρμηγκας, Σκόντζος, Κρητικάκης, Κολυβέρης, Ράππος, Κουσούνης.

SOCCERLINK

28/1/17, Απόλλων – Εθνικός Νέας Μάκρης 5-0

Συνεχίστηκαν οι καλές εμφανίσεις για τους Εφηβους του Απόλλωνα. Η ομάδα του Σταύρου Παναγιωτάκη προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με δυνατό σουτ του Παππά, για να ακολουθήσει πανομοιότυπο γκολ έπειτα από υπέροχη ομαδική συνεργασία, με δυνατό μονοκόμματο σουτ του Τασσόπουλου, έξω από την περιοχή. Ο Γιώργος Φούντας έκλεισε ιδανικά την υπεροχή του Απόλλωνα στο ημίχρονο, με απευθείας εναέριο σουτ για το 3-0.

Ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος στο β' ημίχρονο, παρά τις συνολικά έξι αλλαγές, κάτι που χαροποίησε ιδιαίτερα τον κόουτς. Ο μόνιμος πλέον σκόρερ Πάνου με έξυπνο πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 4-0 και το σκορ έκλεισε πάλι ο Τασσόπουλος με ωραίο γυριστό σουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Κατσαρέλιας, Παππάς, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Παδής, Βουγιουκλάκης, Πάνου, Μάικλ, Σταθόπουλος.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Νεμρί, Αλμπάνης, Γαούτσης, Ντισεμέν, Ταγκαλίδης, Καλημέρης.

5/2/17, Απόλλων – Κένταυρος Βριλησσίων 4-1

Παρά τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών (Παππάς, Πατεράκης, Παδής, Κασεμπάι), οι Εφηβοι κράτησαν σε υψηλό επίπεδο την απόδοσή τους και αυτή τη φορά επικράτησαν του Κένταυρου με το ευρύ 4-1, σκαρφαλώνοντας έτσι στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 17' ο Πάνου με έξυπνο πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ, με τον Μάικλ στο 35' να διπλασιάζει με πλασέ έπειτα από ωραίο συνδυασμό και ασίστ του Φέλιξ. Με τη λήξη του ημιχρόνου (40') μία στιγμιαία ολιγωρία και κακή συνεννόηση στην άμυνα έφερε το γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Στο β' μέρος μπήκαν παιδιά με λιγότερο χρόνο συμμετοχής ως τώρα και τα πήγαν περίφημα. Δράστες των δύο γκολ, οι σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου: στο 70' ο Πάνου με ωραία ατομική ενέργεια έγραψε το 3-1 και στο 80' ο Μάικλ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής το τελικό 4-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δαφαλιάς, Κατσαρέλιας, Ταγκαλίδης, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Φέλιξ, Βουγιουκλάκης, Πάνου, Μάικλ, Σταθόπουλος.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Αλμπάνης, Ντισεμέν.

Άνδρες: επόμενος αγώνας
Κυριακή, 25 Νοεμβρίου15:00ΔΑΦΝΗ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ