ΝΕΟΙ: Στους «8» του... Γιουρόπα Λιγκ

Τρίτη 19 Απριλίου 2016, 16:19

Απόλλων – Αγιος Θωμάς 2-1Στα προημιτελικά των «λιγότερο ισχυρών ομάδων» του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ προκρίθηκαν οι Νέοι του Απόλλωνα, επικρατώντας με 2-1 του Αγίου Θωμά.
Για μία ακόμα φορά φέτος η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ, πληρώνοντας το νωθρό της ξεκίνημα. Ηταν το 12ο λεπτό, όταν έπειτα από ολιγωρία της αμυντικής μας γραμμής ο αντίπαλος φορ με πλασέ έγραψε το 0-1.

Η απόδοση του Απόλλωνα ακόμα και μετά το γκολ συνέχισε να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα, με αρκετούς μας παίκτες σε νευραλγικές θέσεις να είναι «απόντες». Παρότι είχαμε την κατοχή της μπάλας, οι επιλογές μας ήταν πολύ κακές, με αποτέλεσμα όχι μόνο να μη δημιουργούμε φάσεις, αλλά να δεχόμαστε και εύκολα κόντρα επιθέσεις.

Η ισορροπία στο ματς ήρθε λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38', όταν ο Θαλασσέλης με όμορφο σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Αγίου Θωμά. Στην αμέσως επόμενη φάση είχαμε την ευκαιρία να πάμε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, όμως ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε να είμαστε η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να έχουμε πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Το γκολ της νίκης ήρθε στο 50', όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση μέσα στην αντίπαλη περιοχή ο Σαράντος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και έσπρωξε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα. Η ομάδα του Αγίου Θωμά προσπάθησε με γεμίσματα να προσεγγίσει την περιοχή μας αλλά είτε εύκολα είτε δύσκολα καταφέρναμε να απομακρύνουμε.

Στο 75' αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο αντίπαλος στόπερ και ο Νικολαΐδης από την ομάδα μας (ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα τρία λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή). Μια φάση που έγινε ακριβώς μπροστά από τον πάγκο μας, με την απόφαση του διαιτητή να αδικεί κατάφωρα τον παίκτη της ομάδας μας, ο οποίος απάντησε στη χυδαιολογία του αντιπάλου με το «άντε ρε βλάκα».

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες του Αγίου Θωμά έψαξαν για το γκολ, αλλά όταν το βρήκαν στο 79' ήταν από θέση οφσάιντ, που υποδείχθηκε έγκαιρα και σωστά από το βοηθό.

Το μόνο, τελικά, που κρατάμε από το πολύ κακό αυτό παιχνίδι, είναι η πρόκριση στα προημιτελικά του... «Γιουρόπα Λιγκ» της ΕΠΣΑ, όπου θα αντιμετωπίσουμε το προσεχές Σάββατο (23/4) τη Θύελλα Περιστερίου στην έδρα μας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Σαράντος, Νικολόπουλος (40' Κέφης), Δημάκης, Καραχάλιος, Θαλασσέλης, Γεωργούτσος (50' Μαρινάγης), Θαλασσέλης (70' Νικολαΐδης), Κωνσταντάκης, Καραούζας, Χρηστάκης.

Άνδρες: επόμενος αγώνας