ΠΑΙΔΕΣ: Καλύτερη απάντηση τα γκολ!

Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014, 20:26

Νίκες με Μελίσσια, Αγ. Θωμά

Δύο συνεχόμενες νίκες σημείωσαν οι Παίδες του Απόλλωνα, με συνέπεια την αναρρίχησή τους στην 5η θέση της βαθμολογίας. Επόμενη πρόκληση ο 2ος Κένταυρος (Σάββατο 15/2, 12:00, Βριλήσσια).

1/2 Μελίσσια - Απόλλων 0-2

Θεωρητικά εύκολο παιχνίδι, κόντρα στην ουραγό και χωρίς βαθμό ομάδα του ομίλου. Επειδή όμως όλα κρίνονται μέσα στο γήπεδο και τίποτα στη θεωρία, για να πάρουμε τη νίκη έπρεπε να περιμένουμε μέχρι και 10' πριν το τελικό σφύριγμα...

Τότε ήταν που ο τερματοφύλακάς μας (!) Μάριος Καλλιαμπάκος, που είχε περάσει πέντε λεπτά πριν στο γήπεδο κι εκτελούσε χρέη σέντερ φορ, με ιδανικό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Μέχρι τότε είχαμε την κατοχή της μπάλας, αλλά κλασικές ευκαιρίες για γκολ ελάχιστες και όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες μας γίνονταν όλο και πιο νευρικοί...

Το 0-2 έγραψε ο Κωνσταντάκης στην επανεμφάνισή του στο αρχικό σχήμα έπειτα από απουσία δύο και παραπάνω μηνών. Κακό παιχνίδι συνολικά, απαραίτητο να το ξεχάσουμε γρήγορα.

8/2 Απόλλων - Αγ. Θωμάς 3-0

Απέναντί μας είχαμε μια παραδοσιακά σκληροτράχηλη, πέραν του δέοντος, ομάδα. Ομως, εμείς είμαστε Απόλλωνας και δεν καταλαβαίνουμε ούτε από κλοτσιές, ούτε από βρισιές... και απαντάμε μόνο με γκολ!

Το πρώτο ήταν καταπληκτικό, όταν ο Χρηστάκης «Ατζαγκούν» ξεκινώντας από τη θέση του αριστερού οπισθοφύλακα, έπειτα από συνδυασμένη (και δουλεμένη στην προπόνηση!) προσπάθεια, βρέθηκε σε θέση σέντερ φορ και αφού πρώτα άδειασε τον αντίπαλό του με προσποίηση, «έσκαψε» την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0 νωρίς-νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε επίδειξη ωριμότητας, καθώς οι προκλήσεις από τους αντιπάλους ήταν πολλές, η απάντηση όπως είπαμε ήταν τα γκολ... Αλεξανδράκης το 2-0, Χάλαρης το 3-0 και finito la musica! Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκόσιο, που ψηφίστηκε από τους συμπαίκτες του ως MVP του αγώνα.